YIKILAN BİR İLÇE : HASANKEYF

En son güncellendiği tarih: 29 Haz 2020

Hasankeyf Türkiye'nin Batman' iline bağlı olan bir tarihi ilçedir. İçinde Dicle nehrinin ayırdığı 2 yakaya sahiptir. Hasankeyf'in tarihi 12.000, belkide daha da çok yıl öncesine gider. Bu ilçe aynı zamanda 1981 yılında doğal koruma alanı ilan edilmiştir. Ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmese de antik tarihe dayanıldığı biliniyor. Bu höyükte yapılan çalışmalarda 3.500 yıldan 12.000 yıl öncesine kadar arkeolojik buluntulara rastlandı. Yerleşim yeri olarak yukarı Mezopotamya'dan Anadolu'ya geçiş yolu üzerinde Dicle nehrinin kıyılarında bulunan bu ilçemiz, bulunduğu konumdan dolayı eski dönemlerde ticaret yoğunluğu fazla olan bölgelerdendi. 

    Milattan sonra ikinci ve üçüncü yüzyıllarda sınır yerleşimi olarak Bizanslılarla Sassaniler arasında el değiştiren bu ilçemiz, Diyarbakır ve çevresinde ele geçiren Roma İmparatoru II. Constantius, bölgeyi sassaniler tarafından korumak için iki sınır kalesi inşaa edilmiştir. Illısu barajı yapılmasına karar verilince tarihi yer sular altında kalacağı için 3km uzaklıkta yeni yerleşim yarı kuruldu.  Bu esnada tarihi yerleşimdeki Artuklu Hamamı, Sultan Süleyman Koç Camisi, İmam Abdullah Zaviyesi, Er-Rızık Camisi ve minaresi, Zeynel Abidin Türbesi, Eyyubi (Kızlar) Camisi ve kale giriş orta kapısı gibi büyük ölçekli yapılar ile türbe ve zaviye gibi tarihi yapılarda Dicle Nehri kıyısında kurulan Kültürel Park'a taşındı. 2019 yılı Kasım ayında Ilısu Barajı'nın su tutmasıyla 2020 yılı Şubat ayından itibaren su altında kalmaya başladı. Son olarak şunu söylemeliyim ki Hasankeyf'li bir amca ile konuştum ve bana Hasankeyf'in %99'unun henüz keşfedilmediğini söyledi. Gerçekten çok ilginç!

    Gerçekten çok fazla Kampanya yapılmasına rağmen Ilısu barajı ve  Hidroelektrik Santrali baraj gölü nedeniyle sular altında kalacak ve tüm kültürel hazinesini yitirecek. Her ne kadar tarihi eserleri taşımak amacı ile kazı çalışması yapılsa da çoğu eser taşınamayacak ve geri gelemeyecek. Gerçekten çok acı bir gerçek!YAZAR:YUSUF CAN ŞEN

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.