UÇAK GEMİLERİ NEDİR?

Uçak gemileri, genelde kendi topraklarından uzakta savaşa dahil olan devletlerin kullandığı bir yapıdır.

Uçak barındırma, yüzeyindeki pist sayesinde uçakların inip - kalkması gibi olanaklar sağlama ve bunları kara toprağından çok uzaklarda yapabilme yetenekleriyle sahip olan devlete geniş alanlarda büyük güç olanağı sağlamaktadır.

İlk olarak 1. Dünya Savaşı'nda, uzaktaki hedefleri vurmakta menzil yönünden yetersiz kalan uçakları daha aktif kullanabilmek için tasarlanmıştır.

Amerika 1910'larda uçak taşıyan gemi prototipleri üretse de, ilk uçak gemileri olarak Fransa’nın 1911’de Foudre adlı mayın gemisinin deniz uçaklarını taşıyacak şekilde modifiye edilmesi ve

İngilizlerin 1913’te HMS Hermes adlı

gemiyi deniz uçağı taşıma gemisine dönüştürmesi kabul edilmektedir.

Dünyanın deniz uçağı taşıyan

ilk modern gemisinin, HMS Ark Royal adlı İngiliz gemisi olduğu kabul edilmektedir.

Sonrasında tekerlekli uçakları kaldırıp indirme özellikli gemiler oluşmuştur.Bu denemeler ABD’de 1910’da başladı ve çalışmaların sonuç vermesiyle uçak gemileri orduya katıldı.

Ardından 1918'de İngiltere’nin "HMS ARGUS" gemisi, 1922'de Japonya'nın “Hosho” gemisi,

ABD’nin 1927’de USS Saratoga ve USS Lexington adlı uçak gemileri hizmete alınarak sayıları arttırılmıştır.Günümüzde uçak gemilerinin çoğu Süper Uçak Gemisi sınıfına girer. Bu gemilerin büyüklüğü, taşıdığı uçakların gücü ve sayısı, personel sayısı ve geminin hızı klasik uçak gemilerinden çok üstündür. Uçak gemisine sahip olan 9 ülke ve aktif gemi sayıları: ABD (12), Japonya (4), İngiltere (3), Hindistan (2) İtalya (2), Çin (1), İspanya (1), Fransa (1), Rusya (1), Brezilya (1) ve Tayland (1).

Aynı zamanda Türkiye'ninde 2020 sonunda teslim edilmesi beklenen "TCG ANADOLU" da bunlara örnektir.

Günümüzde de devletlerin bu alana yeni hamleler yaptıkları gözlenmektedir.


YAZAR:HASAN ALICI

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.