TREX VE TREX'DEN DAHA TEHLİKELİ DİNAZORLAR

  65 milyon yıl önce Kuzey Amerika ormanlarına izini bırakmış olan efsanevi bir varlık vardı. Adı ise Tyrannosaurus Rex'ti. Kısaca T-rex. Dinozorların kralı olarak bilinen bu yaratıklar, tiranazorlar denilen etobur bir dinozor soyunun son üyesi ve en büyüğü olarak bilinir. Öyle ki 12 metre uzunluğa 6 metre yüksekliğe ve 9 ton ağırlığa sahiptiler.

Büyük oranda saf çene gücüne dayalı bir avcı olan bu yaratıkların, bir bıçak kadar keskin olan dişleri bulunuyordu. Fakat bu yıkıcı güçleri sadece dişlerden değil, çene gücünden de geliyordu. Öyle ki bu yaratığın normal bir ısırığı, santimetre kare başına 2200 kilogram kuvvete denk geliyordu. Bu özelliklerin yanı sıra t-rexler, sadece bir lokmada 230 kilogram et yiyebiliyordu. Gerçekten çok ilginç. Avlarını ise daha çok Anatosaurus ve Edmontosaurus gibi ot obur dinozorlar oluşturuyordu. Bilinenlerin aksine T-Rexler fazla avlanmazlardı. Bu yaratıklar leşçiydi. Yani başka dinozorların avladıkları veya öldürdükleri dinozorları yiyorlardı. Dünya genelindeki nerdeyse çoğu insan Tyrannosaurus Rex adındaki bu yaratıkların o zamanlar dünyanın kralı olduğunu düşünür. Fakat sanılanın aksine öyle değil. Bu yaratıklar sadece kuzey amerikada yaşamıştır. Bu sebepten dolayı diğer yırtıcı dinozorlarla karşı karşıya gelmemiştir. Eğer gelseydi soyları daha erken tükenebilirdi. İŞTE O 4 DİNOZOR ; 1-SPİNOSAURUS Dünyamızın gördüğü en büyük etobur dinozor olan spinosaurus, t-rexden daha büyük ve daha güçlüdür. Sırtındaki köpekbalığı yüzgecine benzer bir yapı sayesinde suda rahatça yüzebiliyordu. Kuyruğun uç kısmından burnuna doğru 17 metre ve 11 ton ağırlığında olan bu canlı 97 milyon yıl önce Kuzey Afrikada yaşamıştı.

İlk başta sadece karada yaşadığı bilinen bu yaratıkların kemik ve diş analizinden sonra timsahlar gibi ömürlerinin çok büyük bir kısmının suda geçirdiği anlaşılmıştır. Timsahlara benzer bir özelliği de, kafatası tomografisi çekildiğinde anlaşılmıştır. Bu yaratığında sinüsleri vardır. Bu sinüslerinde basınç sensörü görevi gördüğü ve bu sinüsler timsahlarda da olduğu için avın yönünü ve ya hızını belirlemeye yaradığı biliniyor. Sadece zor durumda kaldığı zaman karaya çıkıp avlanan bu dinozorlar T-Rexler gibi leşcil değil katillerdi. Bu yaratıklar Dünya değişmeye başladığında yani sular tamamen çekildiğinde açlıktan ölmüşlerdir. 2-Giganotosaurus T-Rexsin Güney Amerikadan gelen bir rakibi daha vardı. 1993 yılında Arjantin'in Patagonya bölgesinde yapılan kazılarda dev bir dinozor fosili ortaya çıktı.

Bu keşfedilen dinozor fosili, spinosaurusdan daha kısaydı. Fakat T-Rexden daha uzundu. Bu sebepten dolayı spinosaurusdan sonraki en büyük etobur dinozor keşfedilmişti. Araştırmalara göre bu yaratık günümüz arjantinde 97 milyon önce yaşadığı ortaya çıktı. Bu sebepten dolayı adı "DEV GÜNEYLİ SÜRÜNGEN" olan "Giganotosaurus" konuldu. Bu dinozor türü yaklaşık 13 metre ve 14 ton ağırlığa sahipti. Sürekli saldırgan olan bu canlılar kas yapısı bakımından gelmiş geçmiş en güçlü kara yırtıcısıydı. Öyle ki bu yaratıklar argentinosaurus adındaki dev souropotları gurup halinde avlayabiliyorlardı. Bahsettiğim bu dev souropotlar 25 metre uzunluğunda ve 50 ila 75 ton arasında olan devasa otobur canlılardı.  3- SİATS MEEKERORUM Bu dinozor 2008 yılında keşfedildi. Fakat bu dinozorun ne kadar büyüyebileceği hala belli değil.

Çünkü keşfedilen bu dinozor bir ergen SİATS MEEKERORUM türüydü. Fakat bu ergen fosil tahmini olarak 9 metre uzunluğa ve 5 ton ağırlığa sahiptir. Ama bu bir uç yırtıcıydı. T-Rexi korkudan kaçıran bu yaratık yaklaşık 30 milyon yıl boyunca Tyrannosaur türüne baskı kurdu. Nesilleri tükenene kadar Kuzey Amerika'da onların sözü geçiyordu. Bu yaratıkların nesli tükenince Tyrannosaur türlü dinozorların evrimleşmesi için zemin oluştu ve ancak böyle büyüyebildiler.  4-Carcharodontosaurus Yaklaşık 98-93 milyon yıl önce Afrika'da yaşayan etçil bir dinozordu. 13,5 metre uzunluğunda olan Carcharodontosaurus 6 ton ağırlığında olduğu biliniyor.

Bu özellikleri ona avantaj sağlasada asıl korkutucu yanı kafa tasındaydı. 1,5 metreye sahip kafatası ve 20 santimlik dişleri vardı! Ve çok ölümcül darbeler verebiliyordu. Sanırım bu sebepten dolayıdır ki bu dinozorun adı yunancada "keskin diş" anlamına geliyor. Yaşam yerlerinden dolayı bazen spinosauruslarla çatışıyorlardı. Carcharodontosaurus fosilleri yakınlarında bulunan spinosaurus fosilleri bunu kanıtlar. Bir T-Rexden daha güçlü kolları vardı ve güçlü aynı zamanda kaslı bacakları sayesinde saatte 32 kilometre koşabiliyorlardı.

YAZAR:YUSUF CAN ŞEN


Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.