SUMAK NEDEN BİR ANDA HERKES TARAFINDAN DUYULDU?SUMAK NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Öncelikle yıllarca bilinen sumak ne kadar son günlerde bu kadar popüler oldu açıklayalım. Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşayan bir kadının Regaip ve Miraç Kandil’inde Peygamber Efendimiz (S.A.V) gördüğünü ve ümmetine coronavirüs’ten kurtulmak için sumağı suyun içine koyup içmesini tavsiye ettiğini söylediğini iddia etmiştir. Kadının olayı cami imamına anlatması üzerine cami imamı bir video paylaşarak sosyal medyada ve Google en çok arananlar oldu. Rüyanın doğruluğu ve gerçekten böyle bir şeye faydası olduğu hakkında bir yorum yapmayacağım, çeşitli yorumlar sosyal medyada var sadece sumağı tanımak için bir yazı olacak.

SUMAK NEDİR?

Kırmızıya çalan rengi ile bir bitki cinsidir. Kırmızımsı ve ekşi bir tadı bulunur. Genellikle salata yapımlarında kullanılır ve Türkiye’de Doğu Anadolu bölgesi hariç her yerde yetişiyor. Limon gibi antioksidan özelliğe sahip olan sumak üst solunum yolu hastalıklarına faydası olduğunu bilinmektedir. Diyabet gibi hastalıklarda kandaki insülin oranını dengelemesiyle diyabet hastası insanlar tarafından çok ilgi görülür.


Bronşite karşı iyi geldiği de bilinmesiyle beraber bakterilere karşı vücudun savunmasını artırır. Ateş düşürücü özelliği de olan bu bitki suyla içildiğinde solunum sistemini rahatlatır. Kaynar suda demlenen bu bitkinin yaprakları ılıdıktan sonra oluşan suyla gargara yapılması sonucunda boğaz ağrısında etkilidir. İdrar söktürücü özelliği olan sumak idrar sıvısını artırarak bedendeki toksinlerin dışarı atılmasına destek verir. Mesane ağrılı idrara çıkamama durumlarına da iyi gelir. Deforme olan hücrelerin sayısını azaltarak sağlam hücrelerin sayısının artmasına destek verir. Stres, sıkıntı ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara iyi gelindiği de söylenilmektedir. Yeni anne olan kişiler tarafından da kullanılan sumak anne sütünü artırıcı etkisi olduğuna da inanılmaktadır. Zayıflamak içinde verilen örnek bitkiler içinde bulunan sumak sindirimi düzenlemesiyle zayıflama yöntemlerinde kullanılır. Hazımsızlık ve şişkinliği de önler. İştahsız olan çocuklarda kullanılarak vücuda bağışıklık kazandırılıp iştah açması sağlanılınır. Her şeyin aşırısının zararlı olduğu da unutulmamalıdır. Aşırı kullanımda mide asit dengesini bozabilir. Ayrıca sumak bitkisinin zehirli türleri de mevcuttur bu yüzden nereden nasıl alındığı dikkat edilmesi gereken önemli hususlardandır.

YAZAR:YUSUF CAYMAZPuan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.