Salda Gölü özellikleri ve eşsiz manzarası

Son günlerde popüler alan ve medya da çok konuşulan Salda gölü ormanlık tepeler, kayalık araziler ve alüvyal ovalarla çevrili Burdur'un Yeşilovasında ki karstik bir göldür.

İlçe merkezine 4 km'lik uzakta olan salda gölü 184 metre derinliğinde ve dünyanın en berrak sularındandır.184 metre derinliğindeki özelliği ile de Türkiye'nin en derin 3.gölüdür.Toros dağları arasındaki Salda Gölü zengin bir magnezyuma sahiptir bu yüzden gölün kumsalı beyaz renklidir. Suyun berrak ve turkuaz rengi Türkiye'nin gezilecek yerler listesinde Salda gölünü listenin en yukarısına taşımaktadır. Salda gölü yaklaşık 7 km eninde 9 km uzunluğunda tektonik bir çukur üzerinde yerleşmiş kapalı bir havza içerisinde yer almaktadır. Göl kıyıları eşsiz bir görsel güzellikle ve zengin bir biyolojik çeşitlilikle adeta Maldivleri andırmaktadır. Salda gölü ve çevresi genel bir Akdeniz iklimi hakimdir.

En sıcak ayında 30°C iken en soğuk 2°C'dir.En çok yağış Ocak ayında olurken en az yağış Temmuz ayındadır. Türkiye'nin en berrak gölü Salda gölünün deniz seviyesinden yüksekliği 1140m'dir.Zengin magnezyum, soda ve kil bulunması cilt hastalıklarına iyi geldiği gibi araştırmalarla alakalı olarak da turist çekmektedir. Göl içinde suların çekilmesiyle de yedi adet beyaz ada bulunmaktadır.


Gölde sazan ,ot balığı, Salda yosun balığı ,çamur balığı, damalı su yılanı, ova kurbağası yaşamaktadır. Buradaki ot balığı Burdur'a Salda yosun balığı salda gölüne endemiktir. Salda gölü suyu çok sert ve çok yüksek alkalin özellikli bir sudur. Son günlerde bu bölge ile alakalı çevre ve şehircilik bakanlığımızın harika projeleri vardır. Ayrıca güncel olarak da NASA “Mars’a giderek Jezero Krateri’ni göremeyebilirsiniz ama ona en çok benzeyen yeri ziyaret edebilirsiniz” diye bir paylaşım yaparak buraya olan hayranlığı artırdı.

Son olarak da Salda gölü, 14.03.2019 tarih ve 824 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak tespit ve ilan edilmiş, 15.03.2019 tarih ve 30715 sayılı Resmi gazete’de yayımlanmıştır.Yazar:YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.