Sıcak iklimler hangileridir?Ekvatoral iklim,Tropikal iklim,Muson iklimi ve Çöl iklimi özellikleri

1.Ekvatoral iklim

İsmini aldığı yer olan Ekvator çevresinde 10° kuzey ve 10° derece güney eylemleri arasında görülür. Tropikal bir iklimdir ve ekvator çizgisi boyunca etkileri görülür. Bu iklimde yıllık ortalama sıcaklık 25°C civarındadır. Yıllık sıcaklık farkı ise de 2°-3° arasındadır.

Her mevsim yağışlı olmakla beraber yıllık yağış miktarı 2000mm den fazladır Maksimum yağış ekinoks tarihlerinde görünür. Yağışı bol olan bu iklimin bitki örtüsü gür ve geniş yapraklı ormanlardır. Ekvatoral iklimin görüldüğü iklimler ise Kamerun, Kenya, Komorlar Birliği, Madagaskar, Uganda, Belize, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Guatemala, Honduras, Jamaika, Nikaragua, Panama, ABD, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Ekvator, Fransız Guyanası, Guyana, Surinam, Venezuela, Endonezya, Brunei, Japonya, Malezya, Filipinler, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Avustralya, Papua Yeni Gine, Fiji, Samoa, Solomon Adaları ve Vanuatu ülkeleridir.

Ekvatoral iklim Türkiye'de görülmez.


2.Tropikal iklim (Subtropikal-Savan)

Ekvatoral iklim ile çöller arasındaki geçiş iklimidir.10° -20° kuzey ve güney enlemleri arasında görülmektedir.

Ekvatoral iklimin dönencelere yakın bölgelerinde görülür. Yıllık ortalama sıcaklık 23°C civarındadır. Yıllık sıcaklık farkları azdır. Yılın yarıya yakın dönemi kurak diğer yarısı yağışlıdır. Bitki örtüsü ise de savan adı verilen uzun boylu otlardır. Brezilya, Venezuela, Bolivya, Çad, Nijerya ve Avustralya vb. ülkelerde etkisi görünür.
3.Muson iklimi

Muson iklimi tropikal iklim özellikli Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya’da görülmektedir. Muson rüzgarlarının etkili olduğu yerlerde görülüyor diyebiliriz.

Yıllık ortalama sıcaklık 15 °- 20 °C dir. Yıllık sıcaklık farkı ise de 10°C civarındadır. Yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm civarında olup kıyı kesimlerinde daha fazladır. Hindistan’ın Assam bölgesindeki Çerapunçi yıllık 12000mm yağı alarak dünyanın en fazla yağı yeridir. Aldığı yağışlardan dolayı En yağışlı iklim tipi olup etkisi gözüken yerlerde ise de sık sık seller oluşmaktadır. Bitki örtüsü kışın yaprak döken geniş yapraklı muson ormanlarıdır. Yağışın yüzde 85’i yaz aylarında düşer. Kış mevsimi kurak geçer.

4.Çöl iklimi

Çöl iklimi dönenceler civarında Asya ve Kuzey Amerika’nın iç kısımlarında ve güney Amerika’da etkisi görülmektedir. Bitki örtüsü çalı veya kurakçıl otlardır.

Çok az yağış almakta olup yılda 25-200mm yağış almaktadır. Hiç yağış göstermediği yıllarda vardır. Günlük sıcaklık farkının 50°C olduğu zamanlar vardır. Afrika’da B. Sahra, Ortadoğu’da Necef, Asya’da Gobi, Taklamakan, Avustralya’da Gobbon ve Gibson, Güney Afrika’da Kalahari ve Namib, Güney Amerika’da Patagonya, Atacama ve Peru yeryüzündeki başlıca çöl alanlarıdır.


YAZAR:YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.