SÜVEYŞ KANALI ÖZELLİKLERİ VE TARİHÇESİ

Süveyş kanalı Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Mısır’ın Osmanlı idaresinde olduğu dönemde açılan ve günümüz Mısır ekonomisin 3. Büyük döviz kaynağı olan yapay bir kanaldır. Kanal Asya ve Avrupa kıtasının arasında olup Afrika’nın güneyini dolaşmadan kısa yol olarak hem yol ve zamandan hem de ekonomik yönden tasarruf sağlamıştır. Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlama fikri ilk çağlara kadar dayanmıştır.

Firavun 2.Ramses tarafından açılıp daha sonra doldurulup kullanılmaz hale getirilmiştir. Firavunlar döneminde çeşitli tarihlerde tamir edilip kullanılmıştır.16yy.’da Portekizliler Hint okyanusuna geçip baharat yolunu kontrol altına aldı ve Osmanlının doğusunda bir tehdit unsuru oldu. Bu tehlikeye karşı Osmanlı Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayacak bir girişimde bulundular ama çeşitli sorunlardan dolayı vazgeçtiler. Daha sonra Napolyon’da mısırı işgal edip burada kanal açmak istedi ama mühendislerin yanlış ölçümlerinden dolayı bu fikre hiç başlamadı. Süveyş kanalın inşasına da Osmanlı devleti kontrolü altında Mısır valisi Said paşa Fransız bir şirkete yaptırarak inşaya başladı ve 1869 yılında mısır valisi İsmail paşa zamanında tamamlandı.

1882 yılında da İngiltere mısırı işgal edip kanalı kontrol altına aldı.1.dünya savaşı sırasında Osmanlı kanalı geri almak için 2 tane harekat düzenledi ama başarısız oldu.193.3 km uzunluğunda ve en dar yeri 313 m olan Süveyş kanalı dünyada kapakları olmayan en uzun kanaldır ve kaza oranı diğer kanallara göre sıfıra çok yakındır. Gece ve gündüz geçişleri olan kanal güney Avrupa ülkeleri ve Basra körfezi ülkeleri arasındaki deniz ticaretinin canlanmasındaki en önemli kolaylıktır. İlk inşasında 164 km ve 8 metre derinliği olan kanal 1980 yılında çift yönlü geçiş sağlanabilmesi için çalışmalar başlatıldı ve 2015 yılında çalışmalar bitti ve toplamda 193,3 km uzunluk 24 metre derinliğe sahip oldu.


YAZAR:YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.