PTT NEDİR? PTT HANGİ AMAÇLAR İÇİN KULLANILIR?PTT'DEN 1000TL YARDIM NE ZAMAN VE NASIL ALINACAK?

En son güncellendiği tarih: 17 Ağu 2020

Türkiye’nin en köklü kurumlarının içinde olan PTT 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuş olup Tanzimat fermanın açıklanmasından sonra Osmanlı devletine bağlı olarak haberleşme ihtiyacı için kurulmuştur. Açılımı Posta ve Telgraf Teşkilatıdır.2013’de TBMM’de kabul edilen tasarıyla Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi olmuştur.2017 yılında da devlete ait bütün hisseler Türkiye Varlık Fonuna aktarılmıştır.

İlk posta hane ise İstanbul’da Eminönü’nde Yeni cami avlusunda açılmıştır.1855 yılında Telgraf Müdürlüğü açılıp İstanbul-Edirne telgraf hattı işletime açıldı. Sonrasında ücret yerine pullar basılmaya başlandı.1876’da uluslararası posta nakli şebekesi kuruldu ve 1900’de değerli mektup ve paketleri kabul etmeye başladı. Bir sonraki yılda ise para ve koli gönderimlerine başladı.1909’da manuel telefon santrali İstanbul’da açılıp Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti adını aldı. Cumhuriyetin ilanından sonra İçişleri Bakanlığına bağlı olmuştur ve sonrasında Ulaştırma Bakanlığına bağlı kalmıştır.2004 yılında da PTT bank hizmete açıldı ve 2008’de de PTT Kargo taşımacılık firması açıldı ve bütün Türkiye’de şubeleriyle hizmet vermektedir diğer kargoculuk firmalarında ayrı önemli özelliği ise uzaklığa göre ücret sunmamalarıdır ve bu sayede en ucuz hizmet veren firmalardandır. 2010 yılında da şu anda sadece İstanbul ve Ankara bulunan personelsiz posta teslim veren Kargomatik servisini hizmete soktular.2012 yılında ise köprü ve otobanlarda OGS ve KGS yerine gelecek olan HGS’yi hayata geçirdi ve PTT şubesinden alınacak etiketlerle zaman ve yakıt kaybını engellenmiş oldu. Çağın gerisinde hiç geri kalmayarak 2016 yılında da Mobil PTT uygulamasını hizmete sunmuştur. Çok sayıda hizmet sunan PTT bankacılık, kargo tahsilat, telgraf, mobil telefon vs. hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetler şunlardır:

PTT Posta: Kurum ve Özel kişilerin PP damgası kullanarak verdikleri gönderileri elektronik ortamda müşteriden alarak alıcıya ulaştıran bir sistemdir.


ePTTAVM:2012 yılında açılan e-ticaret platformudur. Türkiye’nin her yerine elektronik alışveriş imkânı sunmaktadır.

HGS: Pilsiz HGS etiketleri radyo frekans ilişkisiyle kullanılmaktadır ve PTT şubelerinden ulaşılabilmektedir.


PTTBank: Her türlü bankacılık hizmeti veren sistemdir. Tüm kamu bankalarıyla da havale EFT farkı almadan hizmet yapabilmektedir.


PTTKargo: Yurtiçi ve yurtdışı alıcılara kargo hizmeti veren kargo şirketidir.

PTTCell: Faturalı ve faturasız hatlarla mobil hizmet vermektedir ve diğer telekamünasyon şirketlerine göre daha ucuzdur.


PTTKep: KEP hizmetleri e-imza ve e-tebligat uygulamalarını içinde bulunduran sistemdir.

Yıllık bütçesi 423 milyon TL olan PTT’nin hizmetlerle ilgili sorunlarda çözüm bulmak için telefon hattı ise 444 17 88 numaralı telefon hattıdır.


NOT: Devletin COVİD-19 salgını nedeniyle 1000TL destek paketide PTT'den alınacaktır. Ne zaman alınacağı şu tarihlerdedir:


DOĞUM TARİHİ: 0-5 OLANLAR 1 NİSAN 2020

1-6 OLANLAR 2 NİSAN 2020

2-7 OLANLAR 3 NİSAN 2020

3-8 OLANLAR 4 NİSAN 2020

4-9 OLANLAR 5 NİSAN 2020 Tarihlerinde PTT kartla ya da Postahanelerden kimlikleriyle alabileceklerdir.


YAZAR:YUSUF CAYMAZPuan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.