NEDİR BU ELEKTRİK?

Nedir Bu Elektrik?

Günümüz dünyasında elektrik artık hayatımızın vazgeçilmez ve kaçınılmaz bir parçası haline gelmiştir.Kafamızı kaldırıp etrafımıza baktığımızda bunun bir çok örneğini göreceğizdir.Işıklar,televizyonlar,buz dolapları,bilgisayarlar ve telefonlar elektriğin hayatımızdaki öneminin sadece bir kaç kanıtıdır.Hatta elektrikten kaçmak istesenizde kaçamazsınız çünkü elektrik içimizdedir.Nasıl yani? şöyle ki;İnsan vücudunda hücrenin metabolik etkileşimleri elektrokimyasal yollarla gerçekleşir ve sinir hücreleri(nöronlar) bilgi aktarımını elektrik sinyalleri olarak yaparlar.Elektriğin bizim için ne kadar önemli bahsettiğimizi göre elektriği daha iyi anlamak için detaylara inelim.

Elektrik Akımının Oluşumu

Tüm fiziksel nesneler atomlardan oluşur. Bir atomun içinde protonlar, elektronlar ve nötronlar bulunur. Protonlar pozitif yüklüdür, elektronlar negatif yüklüdür ve nötronlar nötrdür.Proton ve elektronlar arasında zıtlı yüklü oldukları için bir çekim kuvveti vardır.Protonlar ve elektronlar arasındaki dengeleme kuvveti bir dış kuvvet tarafından bozulduğunda, bir atom bir elektron kazanabilir veya kaybedebilir. Elektronlar bir atomdan "kaybolduğunda", bu elektronların iletken üzerindeki serbest dolaşımı bir elektrik akımı oluşturur.


Günümüzde Elektrik Üretimi

Elektrik bir enerji formudur ve şuan en çok kullanılan enerji formudur.Elektrik, bakır gibi iletken bir telin manyetik bir alan içinde hareket ettirilmesi ile üretilir. Elektrik jeneratörü, bir mıknatıs içinde dönen sarılı iletken tellerin bulunduğu, ve bu tellerin mıknatıs içinde dönmesiyle elektrik akımı üreten bir makinedir. Evlerimizde, işyerlerimizde, endüstride gereksinim duyduğumuz büyük miktardaki elektrik enerjisini elde etmek için, elektrik jeneratörlerini döndürecek enerjiye ihtiyaç duyarız.Bu enerjiyi temel enerji kaynaklarını, kömür, petrol, doğal gaz, nükleer güç gibi ya da rüzgar enerjisi,güneş enerjisi,hidroelektrik enerji,biyokütle enerjisi ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak elde ederiz.

Elektriğin Aktarımı

Elektriğin sadece üretilmesi yetmiyor,hayatımızı kolaylaştırmak ve iş gücünü aktarmak için elektriğin evlere ve fabrikalara iletilmesi gerekiyordu.Bunun önündeki ön büyük engellerden biri uzun mesafe elektrik iletiminde enerji kaybıydı. George Westing house ,bu problemi çözmek için transformatör diye adlandırılan bir alet geliştirdi.Transformatörler elektriğin uzun mesafelerdeki verimini arttırdı.Bu sayede elektriğin üretildiği santrallerden çok uzaklardaki ev ve işyerlerinde kullanılması mümkün oldu.

YAZAR:ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDSİSİ-HAMİT GÜRGAN

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.