MUTLAKA OKUNULMASI GEREKEN KİTAPLAR

SİMYACI (PAULO COELHO)

Yazarı Coelho olan ilk yayım tarihi 1988 olan mesneviden ilham alınarak yazılan simyacı kitabın baş kahramanı çoban Santiago'nun dünyayı gezme hayalinin ailesinin rahip olmasını istemesiyle hayalinin peşinden giderek ispanyadan mısıra giden yolculuğunu anlatıyor.

TUTUNAMAYANLAR(OĞUZ ATAY)

İTÜ İnşaat mezunu olan Oğuz Atayın yazdığı ve başyapıtı olan ve Oğuz Atayın TRT roman ödülü kazanmış ilk romadır.Tutunamayanlar yazıldığı yıllarda önem verilmeyen sonradan değeri anlaşılan kitaplardandır.Kitapta başkarakter Turgut Özben'in intihar eden arkadaşı Selim Işık'ın hayatını ve intihar sebebini bulmaya ve anlamaya çalışması anlatılmaktadır.

SUÇ VE CEZA(Fyodor Dostoyevski)

Tüm dünyaya ünü yayılan ve Fyodor Dostoyevski tarafından yazılan felsefi ve psikolojik romandır.Kitabın konusu Saint Petersburg da yaşayan fakir bir öğrenci Rodion Raskolnikovun yaşam mücadelesi cinayeti ve cinayetten sonraki ruh hali,psikolojisi ve kendi iç hesaplaşmaları anlatılmaktadır.

SEFİLLER(VİCTOR HUGO)

Fransız Victor Hugo'nun Başyapıtlarından olan ilk basımı 1862 olan Sefiller.Hapse giren başkahraman Jean Valjea'nin hapisten çıktığı zaman etrafındaki insanlar tarafından gördüğü aşağılama dışlanmaları,yaşadığı zorlukları ve isminden de anlaşılacağı üzere yoksulluktan kaynaklanan sıkıntılar ve huzursuzluklar anlatılmıştır.

SAVAŞ VE BARIŞ(TOLSTY)

Tolstyun klasik eserlerinden olan Savaş ve Barış Napolyon savaşları olarak da bilinen 1805-1813 yılları arasında ki Rus-Fransız savaşlarını konu almıştır.Ayrıca Saray hayatı ve saray hayatındaki insanların geçirdikleri değişimini anlatmaktadır.Romanda 500'e yakın karakter yer almaktadır.

VEBA(ALBERT CAMUS)

1947 yılında yayımlanan kitapta bir kahraman bile yoktur.Cezayir'de bulunan Oran şehrinde bulunan veba salgınının karşısındaki insanın acizliğini ve çaresizliğini satır arası okumalarla çeşitlendirerek anlatmıştır.Zaman zaman dolaylı olarak ateizmi de savunmuştur.Fransa ve alman savaşlarından da bahsetmiştir.

OLASILIKSIZ(ADAM FAWER)

2005 yılında yayımlanan bilimkurgu romaıdır.Eski bir istatikçi ve poker oyuncusu olan kitabın ana karakteri David Cainedir.Kitap David Caine'nin deneysel tedavi sonucunda kazandığı karmaşık olasılıkları hesaplama yeteneği üzerine kurulmuştur.

SATRANÇ(STEFAN ZWEİG)

Hayatında hiç satranç oynamamış bir avukatın kitapdan okudukları kadarıyla dünya şampiyonunu anlatıyor.Bir yolcu gemisine bir milyonerin ve satranç şampiyonun satranç oynamasını gören Dr.B kendini tutamayıp oyunlarına karışır ve bir maç önerilir şampiyonla ve kitaptan aldıkları ile şampiyonu yener.

SOL AYAĞIM(CHRİSTY BROWN)

Beyin felci geçiren İrlandalı yazarın 1954 yılında yazdığı bir otobiyografisidir.Yazar sol ayağıyla kalem tutmayı ,konuşma yetisi olmamasıyla yaşadığı olumsuzlukları ailesinin desteğiyle hayata tutunmasını,hayatındaki insanları ve engellerin nasıl aşılacağını anlatmıştır.Kitap daha sonra Oscar ödülü kazanan bir filme konu olmuştur.

DAVA (FRANZ KARDEŞLER)

Yazar öldükten 2 sene sonra arkadaşı Max Brod toparlayıp 1925 yılında yayımlamıştır.Kitapta bankada çalışan ve iyi insan olan başkarakter Josef'in bir sabah uyandığında absürt bir suç nedeniyle dava edilmiş olduğu durumu ve hiçbir zaman suçunu öğrenemeyip ortada yargılayacak bir mahkeme bile yoktur ve bu suçunu öğrenebilmek için yaptıkları şeyi anlatıyorlar suçu bilinmese de cezasını çekmesini anlatıyor.


YAZAR:YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.