COVİD-19 ve VİRÜSLER

En son güncellendiği tarih: 23 Mar 2020

2019’un son günlerinde 27 aralık 2019’de Çin’in Wuhan kentindeki bir hastane

ye 3 ağır pnömoni tanısıyla üç hasta yatırıldı. İlk vaka Wuhanda bir hayvan pazarında çalışan 49 yaşında bir kadındır ve 1 ocak 2020 tarihinde çıkış noktası kabul edilen Wuhandaki hayvan pazarı kapatıldı.

Covid-19’dan önce virüsün tanımıyla başlayalım;


Virüs hücresel olmayan cansız ortamlarda herhangi bir canlılık faaliyeti göstermeyen organizmaya bulaştığı anda ise direk hücreyi enfekte eden ve hücre çekirdeğini ele geçirip kendi DNA’sını sentezleten ama hücrenin kendi DNA’sını sentezlemesine izin vermeyen bir biyolojik yapıdır.Bilinen bir yanlış şudur ki virüsler antibiyotikten etkilenmezler,virüsleri inhibe eden ilaçlar antiviral grubu ilaçlardır. Ancak dünyada antiviral ilaçlar antibiyotiklerden çok daha azdır, çünkü virüsler çok hızlı mutasyon geçirme özelliğine sahiplerdir. Başka bir deyişle DNA yapılarını çok hızlı bir şekilde değiştirebilirler bu yüzden o virüse karşı bir ilaç geliştirilse bile o virüs DNA yapısını değiştirdiği için o ilacın virüsü yok etmesi zordur. Bizimde yeni tip covid-19 dediğimiz şey de mutasyon geçirmiş virüstür. İnsan vücudunda Akyuvarların alt ünitesi olan T-lenfositlerden sentezlenen interferon denilen proteinler virüslere karşı bağışıklık sağlar ayrıca bu interferonlar dışarıdardan da organizmaya gönderilebilir. Kalp ve böbrek yetmezliği hastaları ile çocuklar ve yaşlıların bağışıklığı zariftir ve sigara içenler akyuvarlarına zarar verdikleri için,yeterince interferon sentezlenemez ve yine düşük bağışıklık gösterdikleri için büyük zarar görme ihtimalleri yüksektir. Bir büyük yanlış daha var ki sloganlaştırılan yaz gelsin corona biter yanlışı sakın buna aldanmayın corona bir virüstür ve şu an zaten Bahreyn Arabistan İran gibi ülkelerde de sıcak olmasına rağmen görülmektedir.

Örneğin, gripte bir virüs enfeksiyonu sonucu oluşur ama gribe günümüzde yazında rastlanır. Ayrıca covid-19 üst solunum yollarında 3-4 gün kaldığında bilim insanları yalanlamıştır. Covid-19 insanlar hapşırdığında tükürük salgılarıyla birlikte dışarı çıkar havada asılı kalma ihtimali düşüktür yani soluklanmayla insana bulaşmaz. Bu konu da rahat olabilirsiniz. Lütfen kimseyle temas etmeyin gün içerisinde mümkünse eldiven kullanın herhangi otobüs umumi tuvalet vb. kullanmayın.Temaslardan sonra elinizi yıkamaya özen gösterin,ağzınıza burnunuza dokunmayın ve evlerden dışarıya çıkmayın. Unutmayın virüs bize gelmez biz virüse gideriz. Kısa bir süre sonra bu virüsten kurtulmuş olacağız.

YAZAR: GÖKAY BEYAZ-BİYOLOG

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.