IPS vs VA TV PANELLERİ

LCD "sıvı kristal ekran" anlamına gelir. Bugün LED arkadan aydınlatmalı TV'lerde kullanılan iki tür LCD panel vardır: Düzlem İçi Geçiş (IPS) ve Dikey Hizalama (VA). Her ikisi de Likit Kristal Ekran tipi olmakla birlikte, bu iki teknolojinin performansı arasında birçok fark vardır.


İzleme Açısı İzleme açısı, görüntü kalitesinde belirgin bir düşüş görmeden TV'yi izleyebileceğiniz açı anlamına gelir. Bazı LCD türleri bunu diğerlerinden daha iyi yapar. IPS TV'ler burada açık bir şekilde kazanıyor. Bu, diğer LCD türlerine göre avantajlarından biridir. Çoğu VA TV'nin kalitesi 20 dereceye kadar büyük ölçüde bozulur,görüntüde büyük ölçüde doygunluk kaybı olacaktır. IPS TV'ler bunun yerine parlaklığını kaybedecektir. Parlaklıklarının yarısını kaybetmeden önce genellikle 36 ° 'ye kadar giderler, ancak bazılarının 50 °' nin üzerine çıktığını gördük. VA tipi TV'lerin dar izleme açısı TV, ekranın kenarları görüntü kalitesini kaybettiği için TV'nin yakından izlenmesi nedeniyle de sorunludur.

İzlenme açısı arttıkça görünte bozulması IPS TV'lerde daha az olur diyebiliriz.

Kazanan:IPS
Kontrast


Kontrast, bir nesneyi ayırt edilebilir kılan parlaklık veya renk farkıdır.Kontrast resim kalitesinde en önemli faktördür.

Kontrast söz konusu olduğunda VA teknolojisi IPS panellerin çok ötesindedir. Siyahlar çok daha koyu ve gösteriyor. Karanlık bir ortamda, siyahlar IPS TV'lerde gri görünecek ve deneyimi önemli ölçüde azaltacaktır. VA kontrast oranları genellikle 3000: 1 ila 6000: 1 arasındadır, IPS tipik olarak 1000: 1'e yakın kontrast oranlarına sahiptir.

Kazanan: VASiyah Performansı

VA paneller siyah bakımından daha yoğun ve homejenliğe sahiptir IPS panellere nazaran. VA panelleri, bu metrikte IPS olanlara kıyasla ortalama olarak daha iyi performans gösterir. IPS TV'lerde ek bir tür bulutlama var. Dikey olarak açılı olmadığınızda görünür.Görsel olarak standart siyah homojenlik sorunlarına çok benzer, ancak normalde sarı bir renk tonu olacaktır.

Kazanan : VA

Teknolojik Farklılıklar

Sıvı kristal, adından da anlaşılacağı gibi, pikselleri oluşturan küçük renkli paketlerdeki sıvı kristallere sahip olarak (LCD) işlevini görüntüler. Bu kristaller elektrikle şarj edildiğinde tepki gösterir ve pozisyon değiştirir ve konumlarına bağlı olarak az ya da çok ışığı bloke ederler. IPS ekranların kristalleri her zaman yatay olarak hizalanır. Şarj edildiğinde, yalnızca ışığa izin vermek için dönerler. VA ekranların kristalleri dikey olarak hizalanır. Şarj olduklarında IPS'ye benzer şekilde ışığa izin veren yatay bir konuma hareket ederler. Bununla birlikte, akım bunlar üzerinden gönderilmediğinde, dikey hizalamaları blokları çok daha verimli bir şekilde aydınlatır, böylece daha iyi siyahlar oluşturur ve daha iyi kontrast sağlar.


Sonuç


Her iki teknoloji de doğası gereği diğerinden üstün değildir, ikisi de farklı amaçlara hizmet eder. Genel olarak, IPS TV'ler spor veya TV şovları için aydınlık bir oturma odasında kullanıma uygun geniş bir izleme açısına sahip olacaktır. Ayrıca PC monitörü kullanımı da avantajlıdır, çünkü kenarlar düşük görüş açısıyla kararır. Bunun yerine VA TV'ler karanlık, ev sineması tipi ortamlarda kullanım için daha iyi bir kontrast yaratacaktır.

TV alırken tavsiyem;ürünü canlı bir şekilde görüp karar vermeniz yönündedir.

IPS TV'ler biraz daha gerçeğe yakın görüntü sunar,VA TV'ler ise daha canlı renkler sunar.Odanızda bu seçimde önemli rol oynuyor.Eğer odanız dar ve uzun ise VA almanızda bi sakınca yoktur izlenme açısı fazla büyük olmayacaktır.Gerisi sizin zevkinize kalmıştır hangi panelin görüntüsü hoşunuza giderse onu seçmelisiniz.

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.