Hes kodu nedir?Hes kodu nasıl alınır? Hes kodu olmazsa ne olur?Hes kodundaki paylaşım süresi nedir?

HES KODU NEDİR?

HES kodu İçişleri bakanlığının açıkladığı karara göre tüm devlet daireleri, konaklama, tatil yerleri ve toplu taşımada güvenle hareket edebilmemiz için zorunlu hale getirilen uygulamadır. Tüm giriş çıkışların sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kişinin COVİD-19 riski olup olmadığını algılayıp risk durumlarını bu kod üzerinden sorgulamaktır.

HES KODU NASIL ALINIR?


HES kodu almanın 3 yolu vardır. Bunlar:


1-Hayat Eve Sığar uygulamasını indirip ‘’HES Kodu İşlemleri’’ bölümünden ‘’HES KODU OLUŞTUR’’ ‘a tıklanır ve Kodu kaç gün kullanmak istiyorsak süresi gün olarak seçilir ve kod oluşturulur.


2- Cep telefonundan SMS atılarak yapılır. SIRASIYLA HES yazıp boşluk bırakıp T.C Kimlik Numarası boşluk bırakıp Kimlik kartının Ön yüzündeki Seri Numarasının Son 4 hanesi boşluk ve Paylaşım Süresi (gün şeklinde kodu kaç gün kullanacağınızı yazacaksınız.) ve bu mesajı 2023’e SMS olarak gönderiniz ve tamamen ücretsizdir. Paylaşım süresi yazılmaması takdirde 1 yıl geçerli olacak şekilde kod alınmaktadır. ÖRNEK:HES 12345678901 1234 18


3-E-devlet üzerinden HES kodu alabilirsiniz. E -devletten ‘’HES kodu üretme ve listeleme’’ seçeneğini seçip ‘’YENİ HES KODU’’ butonundan kodu alabilirsiniz.

HES Kodunuz olmazsa;

• Bilet satın alamazsınız,

• Online ya da havalimanında check-in yapamazsınız,

• Seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz

· Bütün devlet dairelerine giremezsiniz

· Toplu ulaşımı kullanamazsınız.

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.