Güneş Sistemimizdeki Gezegenler

En son güncellendiği tarih: 7 Tem 2020


Merkür

Merkür, Güneş'e en yakın gezegendir, ancak şaşırtıcı bir şekilde en yüksek sıcaklığa sahip olan gezegen değildir. Güneş Sisteminin ikinci en yoğun gezegenidir, aynı zamanda en küçük gezegendir. Merkür yapısal olarak Dünyamıza en çok benzeyen gezegendir.Merkür karasal bir gezegendir. Merkür’ün manyetik alanı Dünya’nın sadece %1’i kadardır.Merkür'ün bir uydusu yoktur.


Venüs


Venüs Güneş'e yakınlık bakımından ikinci, büyüklük bakımından altıncı gezegendir.Merkür ile birlikte uydusu olmayan gezegenlerdir.Merkür Güneş'e daha yakın olmasına karşın Venüs en sıcak gezegendir.Venüsü diğer tüm gezegenlerden ayıran bir özelliği daha vardır.Tüm gezegenlerlerin tersi yönünde döner buda güneşin batıdan doğmasına neden olur.Dünya

Yaşadığımız gezegen olan Dünya Güneş'e yakınlık bakımından üçüncü, büyüklük bakımından beşinci gezegendir.Dünya şu anda yaşamın var olduğu bilinen tek gezegendir.

Mars

Mars, Güneş'in dördüncü gezegeni ve ince bir atmosfere sahip ikinci en küçük gezegendir, yüzey özellikleri hem Ay'ın etki kraterlerini hem de Dünya'nın vadileri, çölleri ve kutup buz kapaklarını anımsatır. Yaşamın olma ihtimali en yüksek gezegendir.Jüpiter


Jüpiter, Güneş'e yakınlık bakımından beşinci gezegen olup Güneş Sisteminin en büyük gezegenidir. Güneş Sisteminin en eski gezegenidir.Jüpiter Dünya’dan yaklaşık olarak 317 kat daha büyüktür. Jüpiter’in bir tarafından diğer bir tarafına 11 Dünya sığabilmektedir.
Satürn

Güneş’e en uzak 6. Gezegen olsa da çıplak gözle görülebilen en uzak gezegendir.Satürn,Jüpiter’den sonra gezegenler arasında 2. büyük gezegendir.Satürn mükemmel görünüme sahip ince halkaları ile ünlü bir gezegendir.Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde yapılan araştırma kapsamında, Hawai’de bulunan Subaru teleskobu kullanılarak 5 kilometre çapındaki 20 yeni uydu keşfedildi. Bu şekilde Satürn’ün uydu sayısı 82’ye yükseldi ve 79 uyduya sahip Jüpiter’i geride bıraktı.

Uranüs
Uranüs Dünyadan 64 kat daha büyük olan bir gezegendir. Aynı zamanda güneş sistemindeki en uzak gezegenler arasında yer alıyor. Kütlesi ve yapısı ile beraber Satürn ve Jüpiter’den sonra en büyük gezegen olarak öne çıkıyor. Adını ise eski Yunan Tanrısı Uranüs’ten almıştır ve buz devleri sınıfına girer. Diğer taraftan en az fotojenik gezegen olarak da öne çıktığını söylemek mümkün.Neptün


Neptün, Güneş Sisteminin dördüncü en büyük ve en uzak gezegeni olup, tüm gezegenlerden en güçlü rüzgar hızlarına sahiptir.Neptünü Dünyadan çıplak gözle görmek imkansızdır.

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.