ENDÜSTRİ 4.0 NEDİR?ENDÜSTRİ 4.0'IN AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Endüstri kendi gelişimi içinde 3 büyük devrimi geçirip ve ilk defa 2011 yılında Almanya da Hannover fuarında kullanılmış olan Endüstri 4.0 terimi ile de taçlandırılmıştır. Daha önceki sanayi devrimlerini yakalayan ülkeler güçlenmiş gücüne güç katmıştır peki Endüstri 4. 0 bizden neler getirip neler götürecektir.

Genel hatlarıyla anlatacak olursak robotların üretimi tamamıyla devralması, insan kaynaklı hataları en aza indiren yapay zekanın gelişmesi ve 3 boyutlu yazıcılarla üretimin artık fabrikalardan değil evlere kadar inmesi fikrine dayanmaktadır.


Endüstri 4 .0 Alman federal hükümetine sağladığı destekle günümüz sanayisinde yerini aldı ve Japonya ve Amerika gibi süper güç devletlerde bu sanayi devrimini destekledi ve gelecek projelerini bu devrime göre planladı. Endüstri 4.0 temel olarak 3 ayrı yapıdan oluştuğunu söylemek mümkündür. Bunlar nesnelerin ve hizmetlerin interneti ve siber fiziksel sistemleridir. Endüstri 4.0 varlığı gereği akıllı, birçok kişinin deyişiyle karanlık fabrikaların oluşmasına vizyonların daha da genişlemesine neden olacaktır. Somut ve fiziki eylemler endüstri 4.0 ile gerçekleşeceği ve somut gerçekliğin bir kopyasına tanıklık edeceğimiz aşikardır. Endüstri 4.0 ‘in benimsediği prensiplerde insanların çatışma halinde değil bir uyum içinde çalışabileceği bir sistem amaçlanıyor.

Akıllı fabrikaların taklidi olan ama soyut bir şekilde kopyalanan sanallaştırma benimseniyor. Endüstri 4.0 kapsadığı teknoloji insanlar içinde biraz üzücüdür. Bu sistemde daha az insana ihtiyaç duyulacak ama bu konu sürekli tartışılmaktadır uzmanlar istihdamın artacağı fikrindedir. Hız, verimlilik üzerine kurulu Endüstri 4.0 çok düşük maliyetle daha çok üretim kesin görülmektedir. Şöyle de bir gerçek vardır ki Endüstri devrimlerini yakalayamayan ülkeler çöküşe geçmiştir ve yeni sektörlerin açılmasına ve geride kalmış sektörlerin yok olmasına sebep olmuştur. Endüstriye ayak uyduramayan her şey kaybolmaya mahkumdur örneğin

daha önce kas gücü ile çalışan insanlar işini kaybetti sonra teknisyenler ve şimdi de mühendisler işini kaybetmeyle karşı karşıya.

Dezavantaj olarak sadece istihdam sorun edilse de avantaj tartısı daha ağır basmaktadır. Sistemi izlemek daha kolay olacak, farkındalık artacak, çevre dostu bir sistem olacak, verimlilik artacak, maliyet azalacak, yeni iş kolları ortaya çıkarılacak, üretim sürecinde daha esnek bir durum olacak. Bunları düşününce istihdam sorunu halledilebilecek gibi duruyor. Bu avantajları da Siber fiziki sistemler, yatay/dikey entegrasyon, nesnelerin interneti, siber güvenlik, büyük veri, eklemeli üretim ve akıllı robotlar teknolojilerinden yararlanarak yapacaktır. Ülkemiz olarak da önünde zor bir süreç vardır.


Türkiye 2.ve 3. Endüstri devrimi arasında kalmakta olup 10-15 yıl içerisinde bu teknolojiyi yakalamak için son yıllarda önemli adımlar atmaktadır zira geçtiğimiz günlerde de 1 milyon yazılımcı kampanyası başlatmıştır ama daha da öne geçmek için kaliteli mühendis yetiştirmemiz gerektir.


YAZAR:YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.