ENDÜSTRİ 4.0 'DAN ÖNCE ENDÜSTRİ 1.0 , 2.0 VE 3.0

1800’lü yıllara kadar insanlar üretim için kendi vücutlarını kullanarak yani kas gücünü kullanıyorlardı. Bu kas gücüne develer, öküzler, eşşekler ve atlar gibi çeşitli hayvanları da kullandık. 1800’lü yılların ortasına kadar bu durum böyle devam etti. Avrupalıların artık dünyanın bir çok yerinde sömürgeler, koloniler oluşturması bu olayı değiştirdi. Avrupa’ya artık aşırı miktarda kolonilerinden ham madde gelmeye başladı. Bu gelen ham maddelerle doğal olarak ekonomik bir canlanma başladı ve insanların gelir seviyesi yükseldi ve haliyle tüketimde arttı. Zamanla artık bir arz-talep dengesizliği ortaya çıkmıştı. İnsanların talep ettiği malları kas gücüyle karşılamak çok mümkün değildi. 1740’larda Buharla çalışan bir makine ortaya çıktı ve bir sanayi devrimine yol açtı ve ENDÜSTRİ 1.0 ortaya çıktı.

Yüzlerce insanın yaptığı üretimi bir iki saate indirildi. Bu şekilde üretim ucuzladı ve fiyatlar düştü ve bunların sonucunda kırsal kesimden kente doğru bir göç başladı ve bu buhar makinesine de kömürle çalıştığı için inanılmaz sayıda bir işçi kesim ortaya çıktı ve bu şekilde bu devrimi yakalayan ülkeler aşırı derecede güçlendi ve Osmanlı devletinin bu devrimi yakalayamaması yüzünden çökmesindeki önemli faktörlerden biri oldu ve artık dünya geriye dönmeyecek şekilde değişmişti.


Gelen bu sanayi devrimiyle artık bir rekabet ortamı başlamıştı. Tüm şirketlerin getirdiği bir ortamda artık bir tıkanma gerçekleşti ve 20 yy. başlarında Endüstri 2.0’ı başlatan isim oldu. Henry Ford araba üretecekti ama bu çok zor bir işti insanlar sahip olmak için paranın yanında birde sıra beklemek zorundaydı. O zamanda mezbahanelerde kullanılan seri üretim mantığını arabalarda da kullanmayı düşündü ve dünyanın ilk seri üretim model arabası Model T’yi üretti.

Seri bant üretimiyle elektrikli de desteklenmeye başlandı ve küçük kompakt elektrikli makineler kullanmaya başlandı ve bu gelen 2.sanayi devrimi buharlı makinelerin pabucunu dama attı ve piyasada kısa zamanda buhar makinelerini kaldırmaya neden oldu. Ford’u gören diğer şirketlerde bu seri üretime geçti ve yine buna sahip olan ülkeler gücüne güç kattı.1960’lı yıllarda da artık yeni bir güç bilgisayarlar ortaya çıktı. Zamanla bu bilgisayarlar fabrikadaki üretime dahil edilmeye de başlanıldı. Aynı dönemde ortaya çıkan üretim robotlarıda ENDÜSTRİ 3.0’ın başlamasındaki faktör oldu.

Endüstri 3.0 da artık üretim bilgisayarların yönetimine geçmişti. Bilgisayar kontrollü robotlarla bu seri üretimde insanların yerini almıştı ve insanlardan farklı avantajları ise dinlenmek yok, yemek yemek yok, hata payı daha düşük ve sürekli para ödeme yok.Bunların yanında 3.sanayi devrimi ciddi sosyal sorunlar çıkarmaya başlandı. Kırsal’dan kente göçen nüfus artık işsizdi ve onların işlerini robotlar almaya başlanmıştı. En önemlisi de dijitalleşme idi. Daha öncesinde bir araba, televizyon veya çeşitli cihazlar için tasarım yaparken çizim kağıdınızı alıp kalemlerle cetvellerle oturup yaparken artık bilgisayarla çıkan programlar bu olayı da alt etti.

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.