Elon Musk Kimdir?Elon Musk'ın Tesla Motors,SpaceX,SolarCity ve PayPal Şirketleri nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 19 May 2020

Asıl adı Elon Reeve Musk ve herkesin sadece Elon Musk olarak bildiği girişimci mühendis 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyetinde Kanadalı bir anne ile Güney Afrikalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Bu yüzden hem Kanada hem Güney Afrika vatandaşlığı vardır bunun yanında bide Amerikan vatandaşlığı vardır. Tam bir işkolik olan Elon Musk ‘dan genel olarak bahsedecek olursak SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ve yaklaşık 200 ülkede geçen online ödeme sistemi olan PayPal’ın kurucu ortakları içerisinde yer almaktadır. Ayrıca SolarCity’nin de başkanıdır. Tüm bunları yapmak için haftada 100 saat çalıştığını söylemiştir gerçekten işkolik kelimesinin hakkını vermektedir.

Çocukken bile yenilikçilere açık olan Elon Musk daha 12 yaşında iken kendi imkanlarıyla yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve Blastar adlı uzay oyununu yaklaşık 500$’a satıp ilk yazılım satışını 12 yaşında yapmıştır. Pretoria Boys High School’dan mezun olduktan sonra 1988’de 17 yaşında iken askerliğini yapması için Güney Afrika ordusuna çağrıldı ama o burada vakit geçirmek için iyi bir yer olmadığını ABD’ye taşınmak istediğini ve Amerika’yı güzel şeylerin mümkün olduğu yer olarak tarif etmiştir ve hayalinde sürekli uzay vardır.

1992’de Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesinde iki yıl eğitim aldıktan daha sonra Pennsylvania Üniversitesinde İşletme ve Fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. Lisans diplomasını ekonomi dalından aldıktan sonra Fizik alanında da yan dal yapmıştır ama bu ona yetmedi ve doktorasını Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında yapmaya karar verdi ve bunun için Silikon vadisine Kaliforniya’ya taşındı ve doktorası yarım kaldı. Adeta kendi hayalleri içinde yüzüyordu. Bu genç yaşında gerçekten aşırı derecede riskler alıyordu tam bir girişimciydi ve alışılageldik beton, arsa satın alma yöntemlerine kesinlikle başvurmamıştır bunca mal varlığını yeniliklere açık olmasına , bilime, internete, uzaya olan merakına ve girişimciliğine borçludur tabi ki. Genç yaşında üniversite masraflarını çıkarabilmek için ev partileri düzenleyip giriş ücreti alarak hem ihtiyaçlarını hem de kirasını karşılıyordu. O zamanda bile işine olan saygısından o partilerde asla alkol almazdı.

Elon doktora için 1995’te Stanford Üniversitesine başvurdu ama kardeşi Kimbal, ona Zip2 projesini teklif etmesi üzerine üniversiteyi bıraktı ve iş hayatı artık onu kendisine çekiyordu. Kariyeri başlamıştı.1999’da kardeşi ile birlikte projelerini AltaVista’ya 370 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi ödemesi karşılığında sattı ve gerçekten çok büyük paralar idi ve attığı ilk adım ona çok şey kazandırmıştır.

Hiç bir şekilde durmadı ve bu para bana yeter artık bundan sonra yatacağım demedi çünkü onun mizacına ters bu hemen 1999’da çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kurucuları arasında yer aldı.2000’de günümüz itibari ile 200 ülkede geçen çevrimiçi ödeme sistemi olan PayPal’ı oluşturdu. PayPal’ını hızla yayılmasında Elon çok büyük etkisi vardı. Yürüttüğü büyüme kampanyaları sayesinde amacına ulaştı ve 2002’de 1.5 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında eBay’e sattı. Çok büyük hayalleri olan Elon Mars’ta küçük bir sera kurmayı ve bitki yetiştirmeyi planlıyordu ama 2001 de bu durum çok da mümkün değildi önce önündeki tıkanmaları kaldırması gerekirdi ve 2002’ hala CEO VE CTO’su olduğu 3. Şirketi SpaceX’i kurdu ve yükselmeye devam etti.

Fırlatma araçları üretip bunları geliştiriyorlardı ve ilk iki fırlatma aracına da Falcon1 ve Falcon9 roketi adını verdi. İlk uzay aracının adını ise Dragon koymuştu. Çok farklı bir hayali vardı bu dünya ona yetmiyordu ve dünyanın ötesinde gezmek istiyordu.2009’da Falcon1 roketi dünya yörüngesine uydu yerleştiren ilk sıvı yakıtlı fırlatma aracı oldu ve Uluslararası uzay istasyonuna astronot göndermeye yöneldi.

Elon’un asıl amacı ise Mars’tı tabii.2012’de de Dragon Uluslararası uzay istasyonunda yerini aldı ve SpaceX bu uzay istasyonuna araç gönderen ilk ticari şirket oldu.

Çok kişiyi ilham alsa da ilham kaynaklarından biri olan Nicole Tesla’ın ismini aldığı Tesla Motors’un da ortak kurucularından biri oldu ve ürün tasarımı görevini yüklendi .Bu gerçekten riskli bir projeydi Anaparanın hemen hemen tamamını Tesla’nın ilk iki yatırım turuna harcanmıştı ve 2008’de yaşanan ekonomik krizde zorunlu işten çıkarmalar başlandı ve CEO görevini de kendisi üstlendi ve bu projeden asla vazgeçilmeyecekti.

Tesla Motors’un ürettiği ilk araba ve elektrikli olan Tesla Roadster yaklaşık 30 ülkede 2500 adet satıldı ve devamında da yeni üretimler de oldu bunların yanında Mercedes ve Toyota’ya elektrikli motor ve güç aktarım organları ile kendisine harika yatırımcılar kazandırmıştı. Elon’un Tesla projesindeki payı hisse yüzde 21 hissesi vardı ve bu 2013’de 12 milyar dolar olarak belirlenmişti.


Elon’un çalışma alanı internet ,uzay ve temiz enerji konularını esas almaktatır.

Elon kuzenini ortak kurucusu ve CEO su yaptığı diğer şirket ise “SolarCity”dir ve kendisi en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanıdır. Bugün SolarCity ABD’nin en büyük güneş enerji sistemi sağlayıcısıdır. Dikkat edilecek olursa hem Tesla hem SolarCity küresel ısınma ile savaşmaktadır ve bu iki şirketinde iş birliği yaptığını duyurmuştur.

İnsanların geleceğini etkileyebilecek en büyük 3 sorun olan internet, temiz enerji ve uzay alanlarını kendisine benimseyip bu sorunlar üzerinde uğraşıp bunları çözmeye çalışmıştır ve kesinlikle de başarılı olmuştur.2015’te katıldığı bir programda da Mars hayali için Marsı dünyaya dönüştürmek için Marsın sıcaklığını artırabiliriz demiştir. Gerçekten çok farklı bir zihin dünyası var. Daha önce de Türkiye de de yerli arabamız hakkında CB Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi olmuştur. Haliyle bu kadar işkolik olunca Evlilik hayatı çok başarılı olunmuyor ve 8 yıllık ve ayrılıklı 5 yıl olmak üzere 2 evliliği var ve bu evliliklerden 6 çocuğu var. Bir çok kerede kendisinin çok iyi bir baba olmadığını , çocuklarına zaman ayıramadığını dile getirmiştir. Kişilik karakteri olarak da çok iyi bir hayırseverdir kendisine ait vakıfları ve çoğu yardım vakıflarına da üyedir.


YAZAR:YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.