Elektriğin Keşfi

Elektriği Kim Keşfetti? Elektrik bir enerji biçimidir ve doğada oluşur, bu yüzden “icat edilmemiştir”. Birçok insan bugün sahip olduğumuz elektrik anlayışını geliştirmek için çalıştı. İnsanlık ilk önce elektriği keşfetmek için elektrik yükünü keşfetmek zorundaydı.Bildiğimiz kadarıyla, elektrik yükünü ilk keşfeden Yunanlılar vardı. Elektrik yükü statik elektriktir veya hareket etmeyen elektriktir. Bu keşif 2.600 yıl önce MÖ 600 yıllarında gerçekleşti. Yunanlılar statik elektriği keşfettiklerini bilmiyorlardı, ancak fosilleşmiş ağaç reçinesi veya kehribarın hayvan kürküyle sürtünmesinin, reçinenin kuru ot çekmesini sağladığını gözlemlediler,ebonit çubuk ve yün kumaş örneği gibi düşünebiliriz.


MS 1600 yılları esnasında William Gilbert adında bir İngiliz fizikçi, kehribarın çekici doğası üzerine kitaplar yazıyor ve Latince "electricus" kelimesini tanımlamak için kullanıyor. Birkaç yıl sonra, William Gilbert'tan ilham alan başka bir İngiliz Thomas Browne birçok kitap yazıyor ve fizik üzerine yaptığı kitaplarda Gilbert'in çalışmalarına dayanan araştırmalarını tanımlamak için elektrik kullanıyor. Elektrik üzerine çalışma yapanlar arasında Benjamin Franklin de vardı. Elektrikle yaptığı deneyleri ile ünlüdür, ancak keşfetmedionun deneyleri sadece yıldırım ve elektrik arasındaki bağlantıyı kurdu, başka bir şey değildi.Franklin'in 1752'de uçurtma, anahtar ve fırtına ile yaptığı ünlü deneyi, yıldırım ve küçük elektrik kıvılcımlarının aynı şey olduğunu kanıtladı. Franklin, yıldırım uçurtmasını vurduktan kısa bir süre sonra uçurtma ipindeki anahtardan bileğine bir kıvılcım atladığında bu gerçeği anladı.


Bundan önceki bilgiler sitatik elektrik hakkında idi , ancak elektrik kelimesini kullandığınızda dinamik elektrik veya hareketli elektrik yükü demek istediğinizi tahmin ediyorum. Sabit (ani ve şiddet içermeyen) bir elektrik yükü akışı keşfeden ilk kişi Alessandro Volta idi. 1800'lü yıllarda Luigi Galvani adlı bir İtalyan doktor, bir kurbağanın bacağının iki farklı metal türüne dokunduğunda seğirdiğini buldu. Volta, Galvani'nin bulgularını inceledi ve iki metal arasındaki bir tür elektrik potansiyelinin, elektrik yükünün kurbağa bacağından akmasına ve seğirmesine neden olduğu sonucuna vardı.Volta, bu elektrik potansiyelinin varlığında, elektrik yükünün bir borudan akan su gibi bir metal telden akabileceğini buldu. Anlayışını pil icat etmek için kullandı.


Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.