DOĞRU NEDİR?DOĞRU EŞİTTİR GERÇEK MİDİR?DOĞRU ÇOĞUNLUĞA MI BAĞLI AZINLIĞA MI?

En son güncellendiği tarih: 26 Mar 2020

Olgularımızın doğruluğuna ne kadar çok inanıyoruz? Böylesine inanarak bir yanlışa düşmüş olmaz mıyız? Söyleyeceklerim için de şüpheliyim. Bazı içsel ve dışsal sebeplerimizden ötürü evrensel gerçeklerden bir şekilde uzaklaşırız. Bunu ya ört bas ederiz ya göremeyiz ya da görmezden geliriz. Peki olgularımızın doğruluğuna inanmak derken hangi yönlerden bakmak gerek. Öncelikle temelden gitmek isterim.

Doğru nedir? Doğru değişmeyen bir çizgi olarak karşımıza çıkar matematikte peki bu çizgi değişirse doğru olmaktan çıkar mı? Doğru bu bağlamda değişmez bir kavram olarak düşünülebilir.Doğru eşittir gerçek mi? Doğruların varlığı bizim varlığımıza bağlı olduğunu düşünüyorum. Herkesin kendine göre doğruları! vardır ama bazı doğrular! kozmiktir. Eğer ki kozmik ise doğru değil gerçek olur. Ama gündelik hayatta doğru dediğimiz şeyler aslında gerçektir biz bunları doğruluk kılığına bürünmüş bir şekilde zihnimizde yer edindirmişiz. Burada gerçekliği sorgulamak isterim. Gerçek ve doğru bu iki kavramı birbiri yerine kullanabiliyoruz bende bu yanılgıya düşmemeye çalışıyorum. Bir taşın yere düşme bilgisi doğru mu gerçek mi? Buna gerçek derim ama bu aklımda doğru bir bilgidir diye eklerim.


Herkesin kendine göre doğruları vardır dedim ama doğru nedir?

Doğrularımızı(yollarımızı) akıl ve gönül filtresinden geçirip oluşturulduğunu söyleyebilirim. Beni burada rahatsız eden oluşturduğumuz doğrularımız ile değer yargımız sonucu ulaştığımız neticeye doğrudur gözüyle bakmamız yani olgularımızın doğruluğuna olan inancımız, doğru olduğunu düşündüğümüz, doğruya ne kadar yakınlaştığı ya da ne kadar gerçeğe yakın. Hayatımız boyunca neleri neleri koymuşuzdur doğru kefemize sonra anlamışızdır ne kadar yanlışmış diye. Ben buna herkesin doğrusu yoktur diyeceğim bunun yerine herkesin bir yolu vardır diyeceğim. Bazı yollar birdir ve orada birleşiriz... Doğru diyemememin sebepleri var. Ortak yollara şunu söyleyebilirim. Şu anın doğrusudur diyebilirim. Şunu unutmamakta fayda var ortak yolun doğruluğu tartışmaya açıktır.

Doğruluk çoğunluğa mı bağlı yoksa azınlığa mı?

Aslında hangi konu hakkında doğruyu aradığımız önemli. Örneğin hiç tıp eğitimi almamış bir topluluğun tıp hakkında dediklerinin mi yoksa tıp eğitimi almış birinin mi bilgisi doğruya yakınsar. Eğer salt çoğunluğa bağlıysa "bir"inin önemi yoktur. Bazı toplumsal doğrular vardır herkesin bir şekilde temas ettiği. İyi nedir dersek toplumda genel itibarıyla aynı paradigma ve sözler duyarız. Aslına bakarsak hiç bir şeyi bir şeye bağlayamıyoruz. Genelde tezatlıklar aynı şeyde bulanabilir. Bir şey ne siyah ne beyazdır. Benim esas değinmek istediğim şey bir şeyin sonuna öyledir diyebilmenin tehlikesi. Nasıl emin olabiliyoruz da böyledir diyebiliyoruz. Örneğin elinizde ki kitaptır derken onun değişime uğramayacak olmasını beklerim. Yani bir gün kalem olabilirse ben ona sadece yanılgı sonucu kitap demiş olurum. Evet o anın doğrusu olabilir ama daha sonranın doğrusu için yanlıştır. Karmaşık gelebilir, şöyle ki şuan kanun diyebileceğimiz şeyler gün gelir başka bir doğru tarafından yanlışlanabilir, burada şunu diyorum eee hani doğruydu. Olasılık barındırdığı için diğer olasılığın gerçekleşmemesini kim garanti edebilir. Buradan salt doğru yoktur diyorum yalnızca şu anın doğrusu vardır diyebilirim.An demişken ne kadar yaşayabiliriz anda? Şu anı yaşarken ne kadar ona aşkınız ve yetkiniz? Şimdiyi değerlendirmekten yargılamaktan garip bir şekilde acizim. Bu durumu izah edemeyebilirim. Şimdiyi yetkin bir şekilde değerlendirmekte ve

yargılamakta başarılı olmadığımızı düşünüyorum. Öyle olmasaydı ne pişmanlıklar ne hayal kırıklıkları ne zaman kayıpları ne birçok şeyi yaşamazdık. Anda yaşamak gerektiğini düşünüyorum ama bunu duygularımızı ve düşüncelerimizi yok sayıp yaşamak şeklinde değil. Burada bir durumundan dolayı bir istisnai durum ortaya çıkması doğalıdır. Bazı duyguları insanlar adeta sömürmek ister bu gibi durumlar için yeterli gördüğüm kadarıyla duygularımı aktarırım, bazen ilişkilerimizin selameti için yaparım bunu ama duyguyu üretmekten geri durmam sadece dışa vurmada geri dururum. Bazen üretmekten de geri durulması gerekebilir.Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.