DOĞRU AKIM NEDİR? ALTERNATİF AKIM NEDİR?ARASINDAKİ FARKLILIKLAR NEDİR?

En son güncellendiği tarih: 25 Mar 2020

Doğru Akım(DC) Ve Alternatif Akım(AC)

Bir önceki yazımda elektrik enerjisinin hayatımızdaki yeri ve öneminden bahsetmiştim.Bu yazımda ise bu enerji formunun yani elektrik akımın çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Elektrik iki şekilde akar: alternatif akımda (AC) veya doğru akımda (DC). Elektrik veya "akım", elektronların bir tel gibi bir iletken boyunca hareketinden başka bir şey değildir. AC ve DC arasındaki fark, elektronların aktığı yönde yatar. DC'de elektronlar tek bir yönde akar,sadece ileri yönlü bir akış vardır. AC'de elektronlar,ileri geri olmak üzeri sürekli yön değiştirerek akar.AC'deki akış yönünü değişimi voltajdaki sürekli polarizasyon(kutup) değişiminden kaynaklanır.

Doğru akım ve Alternatif akım arasındaki farklılıklar

Akım yönü dışında DC(Direct Current) ve AC(Alternating Currrent) arasında farklara bakacak olursak şöyle özetleyebiliriz;

Doğru akım pil,bataryalar,doğru akım jeneratörleri (dinamo), güneş hücreleri gibi kaynaklardan üretilir, alternatif akım ise jeneratörlerden elde edilir.Doğru akım üretmede temel amaç sabit bir potansiyel bir fark oluşturmak,alternatif akımda ise değişken kutuplanma neden olan manyetik alan değişikliği yaratarak,indüklenme yoluyla bir iletken üzerinden değişken akım üretmektir.

Bir dİğer farklılık da kullanım alanlarıdır.Elektrik enerjisinin evlerimize ve iş yerlerimize kadar getirmek için alternatif akım faydalınırız.Elektrik iletiminde neden AC akım kulanılıyor diye soracak olursak nedeni şu şekilde açıklayabiliriz;Elektrik iletiminde temel amaç enerji kaybının az olmasıdır.Bunun için elektriği yüksek voltaj, düşük akımla iletmemiz gerekir.Burada alternatif akım devreye girer çünkü AC voltajlarını DC'den daha fazla arttırmanın ve azaltmanın daha kolay olmasıdır.Tabiki elektrik santrallerinden gelen yüksek voltajlı elektriği direk kullanmıyoruz burada da trafolar devre giriyor ve elektriği ev ve iş yerlerimizde kullanıma uygun hale getiriyor.


Doğru akım ise genellikle düşük gerilim ile çalışan telefon,laptop,televizyon ve radyo elektronik cihazlarda kullanılırlar.Ayrıca,tramvay ve metro gibi elektrikli toplu taşıma araçlarında kullanılır.

Doğru akım pillere depolanabilir,alternatif akım depolanamaz.Bu sebepden ötürü laptop ve ya telefonlarımız bataryalarını doldururken adaptör kullanırız.Adaptörün burada ki görevi prizden gelen alternatif akımı doğru akıma çevirmek(doğrultu görevi görür) ve voltajı düşürerek uygun duruma getirmek.

Son olarak alternatif akım sistemini Nikola Tesla, doğru akım sistemini ise Thomas Edison geliştirmiştir.Bu iki önemli muciti de sonraki yazılarımda kaleme alacağım.

YAZAR:ELEKTRİK ve ELEKTRONİK MÜHENDİSİ:HAMİT GÜRGAN


Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.