DÜNYANIN EN UZUN GÖKDELENİ BURC HALİFE(BURJ KHALİFA) VE BURJ KHALİFA ENLERİ

Eski ismi Burc Dubai olan Burc halife(Burj Khalifa) Dubai’de bulunan resmi açılışı 4 ocak 2010’da olan dünyanın en uzun gökdelenidir. İsmini Eski Abu Dabi emiri, şimdiki BAE’nin devlet başkanı Halife bin Zayide el-Nehyan’dan almıştır.

Çölün ortasındaki Dubai’de yapılan teknoloji harikası binalarla adeta uluslararası arenada bir görsel şölen oluşturulmak amaçlandı ve Arap dünyasının gururu olarak da kabul edilen Burj Khalifa’nın inşaatına başlandı. Kulenin baş mimarı George Efstathiou dünyadaki hiçbir kulenin önümüzdeki 20 yıl gibi sürede bu rekorun kırabileceğini ummadığını ifade etti. Ağırlığı dengeli bir şekilde dağıtmak için 3 kanat şeklinde inşa edildi. En üst tepesi ile en alt noktası arasında 10 derece sıcaklık farkı olan kulenin yapımında 33.bin ton metreküp beton ve 31 bin ton çelik kullanıldı.

Bina toplamda 828 metre yükseklikte olup 160 katlı bir yapıdır ve yaklaşık 150.kattan sonraki katları çelik olarak inşa edilmiştir. Bu özelliği ile betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilmiş ilk bina olmuştur. Binanın cephelerine gelen rüzgar yüklerini asgari düzeye indirgemek için cepheleri düz tasarlanmamıştır ,dairesel birleşimlerle yapılmıştır. Rüzgarlarda 1.8 metreye kadar esneme ile çeliğin güneşte genleşmesiyle de 90 santime kadar genişleme potansiyeli olduğu bildirilmiştir.828 metre olan kule 464.515 metrekare toplam alan üzerinde 92.903 metrekare yerleşim alanı üzerinde olup 1 milyon metrekareden fazla da ofis alanına sahiptir.1325 gün süren ve 12 bin işçinin 22 milyon saat çalıştığı, toplamda da 103 bin metre küp cam panel kullanılan kulenin maliyeti 4.1 milyar dolardır. Binanın iç özelliklerine gelecek olursak da binada toplamda 57 asansör,1044 daire ve 3000 araçlık yer altı park yeri vardır ayrıca bu asansörlerde saate 64km hızla dünyanın en hızlı asansörleridir. İlk tasarımlarında 508 metre yüksekliğindeki Taipei 101’den 10 metre daha yüksekte olacağı tahmin edilen Kule 95 km’yi aşan görüş mesafesiyle muntazam bir manzaraya sahiptir. Kuleden İran'ı görme olasılığının olduğu da söylenmektedir. Manzaranın tadını çıkarmak içinde 124.katta bir teras bulunmaktadır. Ayrıca 158.katında da bir cami bulunmaktadır ve 76.katında da dünyanın en büyük ikinci büyük havuzu da vardır.

Dünyanın enlerine meydan okuyan Burj khalifa 122.katında dünyanın en yüksekteki restoranını,144.katında da dünyanın en yüksekteki gece kulübünü içermektedir. İçinde 900 özel konut ve 37.katındaki ofislerin günlük 946.bin litrelik su tüketimi vardır. Soğutma sisteminin de çalışması için gerekli su günlük 4 milyon litre su ile kulenin içinde bulunuduğu parkın sulaması gerçekleşmektedir. Bu kadar uzun bina olunca tabi akıllara yangın durumunda insanlar ne yapacak sorusu geliyor, bunun içinde yangına dayanıklı duvarlarla inşa edilmiş her 25 katta birde özel olarak tasarlanmış havalandırma sistemi olan sığınaklarda bulunmaktadır. Merdivende oluşacak dumanı tahliye edecek özel bir sisteme sahiptir.Tam bir mühendislik harikasıdır ,her türlü soruna çözüm düşünülmüştür.2004'de yapımına başlanılan ve 2010’da ki açılışına 1000'den fazla sivil polis ve keskin nişancıların katıldığı Dünyadaki enlere meydan okuyan bu kulenin enleri şu şekildedir:

· En çok katlı yapılar: 164 (önceki Willis Kulesi-110 )

· En yüksek bina (önceki Taipei 101-509 m)

· Şimdiye kadar yapılmış her açıdan en yüksek yapı: 828 m (önceki Varşova Radyo Kulesi-646,3 m)

· Burj Dubai’nin tamamlanmış yüksekliği 828 metredir.

· Dünyanın en yükseğe çıkan asansorü

· Dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 km)

· Dünyanın en yüksekte yer alan camisi (158. katta)

· En yüksek kendi başına duran yapı: 828 m (2,717 ft)(önceki CN Tower)

· Dünyanın en yüksekte yer alan ikinci yüzme havuzu (76. kat)

· Dünyanın en yüksek restoranı. (122. katta)

· Dünyanın en yüksek gece kulübü. (144. katta)YAZAR:MİMAR YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.