CORONAVİRÜS İNSAN YAPIMI OLABİLİR Mİ?


Bir düşünün sizce çoğu insanın hayalini kurduğu şey nedir? Muhtemelen bir çoğunuz bu soruya para ya da daha parası olanlar daha çok para demiştir. Sizin de dikkatinizi çekmedi mi virüs hızla yayılıyor iken birçok ülkenin bu konuda bir tedbir almaması. Şu anda tıp neredeyse beyin nakli bile yapmaya ulaşmışken sizce de garip değil mi o kadar ilerlemiş tıbbın bir virüse çare bulamaması? Belki de bir biyolojik silah. İnsan düşünmüyor değil, peki ya gerçekler ne?


2002 yılında Çin'in Guangdong Eyaleti'nde başlayan SARS-CoV virüsü salgını dünya genelinde 17 ülkeye yayılmıştır. Bu salgında 8098 kişi hastalığa yakalanmış ve 774 kişi hayatını kaybetmiştir. 2012 yılında Suudi Arabistan'da başlayan MERS-CoV virüsü salgını ise dünya genelinde 27 ülkeyi etkilemiş, salgına yakalanan 2499 kişiden 861'i hayatını kaybetmiştir. 2019’un son günlerinde Çin’in Wuhan kentinde bir hayvan pazarında çıkan bu virüs bir hayvan pazarında görülmüştür.49 yaşındaki balık satıcısı olan kadında ağır ateş, öksürük ve göğüste sıkışma gibi durumlar görüldü. Daha sonrasında tüm Wuhan’a yayılan bu virüsten dolayı şimdiye kadar Çin genelinde 3245 kişi hayatını kaybetti. Peki neden Çin?

Çin ekonomisi, 2018'de 6,6, 2017'de 6,9, 2016'da ise yüzde 6,7 büyüme kaydetmişti. Fakat 2019 yılında ekonomik büyüme son 29 yılın en düşük seviyesini gördü. Buna rağmen yaklaşık 14 trilyon 380 milyar dolar para elde etti. Coronavirüs’ten dolayı 2020 de Çin ekonomisi neredeyse dibe vurma durumuna geldi. Tabii dünyada birçok ülke Çin de gelişen bu olaylardan sonra Çin den alışveriş yapmaktan vazgeçip diğer ülkelerin pazarlarına yöneldiler. Bu durum da diğer ülkelerin ekonomisini canlandırmış oldu. Ama bu durum kendilerine de gelince işler değişti tabii. Ama bunca olaylar rağmen çoğu ülke bu duruma kulak tıkadı. Dünyada ki ülkelerin sırtlarında ki en büyük yüklerden birisi de yaşlı nüfustur. Çünkü hiçbir geliri yokken sadece giderleri vardır. Ama ne tesadüftür ki hastalık %90 oranlarına 65 yaş ve üzeri insanlarda görülüyor. Tıbbın o kadar gelişmesine rağmen nasıl oluyor da bu duruma karşı bir çözüm bulamıyorlar. İşin bir diğer tarafı da para. Bir hafta önce yayınlanan bir video da ismini mikrobiyolog Louis Pasteur’dan alan Pasteur Enstitüsü hakkında Fransızca konuşan bir adam, 20 dakika boyunca enstitünün 2004 yılında corona virüsünü geliştirdiğini ve virüsle ilgili Avrupa’da aldığı patentleri anlatıyor. Geçen yıl Fransa’yı karıştıran sarı yelekliler gösterilerine de katıldığını söyleyen adam, Pasteur Enstitüsü’nün aşısını daha fazla satmak için böyle bir hamle yaptığını iddia etti. “EP 1694 829 B1” isimli patenti elinde kameraya gösteren adam, “Biz bu hastalığın gelmesine izin verdik ki daha fazla insan enfekte olsun ve daha sonra Pasteur Enstitüsü bir aşı üreterek para kazansın. Bu aşıyı kimler alacak? Parası olanlar” dedi.

Dünya 2020’nin ilk üç ayında çok olay yaşadı. Acaba bu olaylar bir şeyin sonu olabilir mi?


YAZAR:YASİN KARAKAN

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.