BMC NEDİR?

Açılımı British Motor Cooperation yani İngiliz Motor Kuruluşu olan bu şirket 1964 yılında İzmir'de kuruldu. Son yıllarda yerlilik ve millilik kapsamında birçok kişi tarafından tepki çeken bu şirketin aslında hisselerin %51'i Türkiye'ye aittir. Çıkarttığı 4*4 , 8*8 gibi birçok otonom kara araçları sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücüne güç katmıştır.


Resimde görmüş olduğunuz 4*4 otonom kara aracı olan kirpi ZPT (Zırhlı Personel Taşıyıcı) olan bu araç 2009 yılında beridir TSK'nın envanterinde bulunuyor.Üstünde uçaksavar olan bu araç Kirpi-2dir. Amacı personeli mayından ve yakın düşman temasından olan bu araç birlikleri bi yerden başka bir yere götürmek için kullanılır. Yakın zaman sonra bir üst modeli çıkacak olan bu araç aynı zamanda yürüyen bir tank haline gelecektir. Üzerine konulacak olan güdümlü roketler, radar sistemi ve dronelara karşı kurulacak olan sitemlerle dosta güven düşmana korku salacaktır.


Şimdi ki resimde görmüş olduğunuz Altay tankıdır. 9 Kasım 2018 de SSB ve BMC arasında imzalanan antlaşma ile 250 adet Altay tankı üretilecek ve TSK ya teslim edilecektir.Fakat son zamanlarda yaşanan olaylardan dolayı motor üretim kısmında birkaç sorun çıkmıştır. Ama BMC yönetim kurulu başkanı olan Ethem Sancak bu sorunun en kısa zamanda halledileceğini açıkladı. Peki nedir Altay'ın özellikleri?

Altay tankı motoru;

1500 beygir güç üreten ve dizel yakıt sistemiyle çalışan motor tankı 70 km/h ile hareket ettirebiliyor ve tanka 500 km’lik bir harekat menzili de sağlıyor. Altay’ın rakipleri olan ve dünyanın en iyi tankları olarak kabul edilen Leopard 2’de 1479 beygirlik dizel motor M1 Abrams’da ise 1500 beygirlik gaz türbinli motor kullanılıyor.

Altay tankı zırhı;

Tankların en önemli özelliklerinden biriside kendilerini koruyabilmeleridir bununda büyük bir kısmını sahip oldukları zırhlarıyla sağlarlar. Tankların en önemli en çok korunması gereken yeri, tankın ön yüzüdür. Altay tankı da bu korumayı sağlamak ve tanka büyük bir dayanırlık kazandırmak için tankın zırhını tahribat konusunda başarılı olan ve tanksavar füzeleri üreten Roketsan firması tarafından geliştirilmesi uygun görülmüştür. Roketsan, Altay tankı kompozit malzemeden üretilen, içeriği biraz da gizli olan yeni nesil bir zırh tipi kullanıyor. Leopard 2 ve M1 Abramsda da kompozit tip zırhlar kullanılmakta.


Eğer çıkarsa sınıfının en iyisi olacak olan bu tank tabiki birçok ülkenin dikkatini çekmekte ve ülkemizin bu denli gelişimini gören birçok ülkeye korku salmaktadır.


YAZAN:YASİN KARAKAN

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.