BİTCOİN NEDİR?SANAL PARA BİRİMİ BİTCOİN'İN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilişkisi olmayan ama ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen ve üçüncü parti hizmetine gerek kalmadan transfer yapılabilen bir dijital para birimidir. Bitcoinin sembolü ฿,kısaltma ismi de BTC’dir. Kağıt paranın yerine geçme olasılığı vardır ve ciddiye alınması gereken bir para birimidir ama kağıt paranın yerini alması günümüz şartlarınca biraz uzak bir olasılık gibi duruyor. Zor bulunan ve alınması ve satması kolay olmayan bitcoinin protokolü oluşturulurken Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi vardır. Bu önlem sayesinde herkes kafasına göre Bitcoin basmasın ve Blockchaini manipüle etmesin diye vardır.

Richard N.Cooper tarafınan dijital para fikrinden yola çıkılarak Rothsxchild ailesine önerilen bir proje olduğu ve bu ailenin ise kendisine ait uluslararası bankaları dijital para geliştirmesi için görevlendirildiği iddia edilmektedir.2009 yılında hayata geçen Bitcoinin ilk alışverişi 22 mayıs 2010 da 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir. Bitcoini kullanmak için oluşturması basit olan bir sanal cüzdan gerektirmektedir ve kişiye sadece bir tane ile sınırlandırma yoktur, istediğiniz kadar oluşturabilirsiniz. Bu cüzdanı telefonunuzda ve bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz. Oluşan cüzdan için özel bilgi verme gibi bir zorunluk yoktur ve para alınıp satabilipve alışveriş yapabiliyorsunuz. Buradaki yapılan ödemelerin doğrulanması içinde asimetrik şifreleme, proof-of-work gibi uygulamlar kullanıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese imzalanarak gönderilir ve yapılan işlemlerin ağa duyurulumu yapılır ve Block zincirinde yerini alır bu şekilde kullanılan bir bitcoin bir daha kullanılamaz. Bankadaki paralarda olduğu gibi bir hacklenme güvenlik sorunu bulunmamaktadır. Bitcoinde aynı paranın iki defa harcamak mümkün değildir ve paranın size ait olduğunu ve önceden başkasına gönderilmediği işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu sayede hileli bir şekilde bitcoin yaratıp satmak mümkün değilidir. Teknik tasarımı nedeniyle maksimim 21 milyon adet bitcoin üretilebilir ve bu sonu olan bir sistemdir haliyle para arzının artması sebebiyle artan enflasyondan etkilenme riski çok düşüktür. Herhangi bir hükümete bağlı olmadığından dolayı da çökme riski düşüktür. Taşıması da aşırı kolay olması avantajlarından biridir. Milyar dolarları bir hafıza kartında taşıyabilirsiniz. En önemli ve bilinen özelliği izi sürülemez olmasıdır. Yaptığınız alışverişi hükümetlerde dahil olmak üzere kimse tarafından bilinmez ve takip edilmez ve ne kadar gelir kaynağınız olduğunu bilmeyen hükümet sizden bunun vergisini alamaz. İzi sürülemez olmasından dolayı illegal yöntemlerin para transferleri ve buradan alışveriş yapmaları yaygındır.

Kredi kartının kaybolması gibi kaybettiğiniz zaman kartı kapatarak durumu kurtarmak kolay da değilidir.Kaybedilen bitcoinler geri alabilecek mekanizma maalesef yoktur. Bu risklerden dolayı alıp satmak gerçekten zordur. Bitcoin ATM’leri açılmaya başlamasına rağmen reel para sektöründeki gibi kolay olmuyor. Çok fazla kullanım alanı da olmaması yine dezavantajlarından birisidir çoğu kişi yatırım için almaktadır.Son yıllarda da ülkemizde de önemini göstermiştir ve BTCTURK kurulmuştur ve Malatyasporun sponsorluğunu üstlenmektedir.

YAZAR:YUSUF CAYMAZ

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.