BİLGİSAYAR BİLEŞENLERİ VE GÖREVLERİ

En son güncellendiği tarih: 31 Mar 2020

Anakart (Mainboard) Anakart önemli bir bilgisayar bileşenidir çünkü her şeyin bağlandığı şey budur! Amacı da tam olarak budur,bilgisayarın tüm parçalarını birbirine bağlamak ve baskılı devre kartını kullanarak her şeyi merkezileştirmektir .Anakart, diğer bileşenlerin iletişim kurmasını sağlayan makul boyutta devre kartıdır. Anakartta PC kasasının dışında görünen bağlantı noktaları bulunur; böylece bilgisayarınızı şarj edebilir, bir monitör takabilir veya bir fare bağlayabilirsiniz. Bir bilgisayarın anakartında genişletmeler için yuvalar(ram slotu ve ekran kart yuvası gibi) bulunur, böylece isterseniz ek aksesuar bağlantı noktaları ekleyebilirsiniz. Anakart, bilgisayar kapalı olsa bile sistem saati gibi düşük düzeyli bilgileri de saklar.
Güç Kaynağı(Power Supplier)

Adından da anlaşılacağı gibi güç kaynağı bilgisayarın diğer tüm bileşenlerine güç sağlar.Güç kaynağı, prizden gelen elektriği bilgisayarınızın parçalarına ihtiyaç duyduğu kadar elektrik gerilimini ayarlayan parçadır.


İşlemci (Processor)

İşlemci için (Central Processing Unit) için bilgisayarrın beyni desek yanlış olmaz.Çünkü bilgisayardaki bütün mantıksak işleri ve hesaplamarı bu parça yapar.Bu yüzden bir bilgisayarın işlem yeteneği ve hızı işlemcisinin yeteneği ve hızıyla doğrudan ilgilidir.İşlemci bilgisayar bileşenleri arasındaki veri(data) trafiğini ve veri işlemeyi sağlar.Intel ve Amd günümüzdeki en popüler işlemci markalarıdır.


RAM (Random Acces Memory) RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin geçici olarak hafızasında tutulmasında görev alır.Ramdeki veriler geçici olarak depolandığı için bilgisayarın gücü kesilirse ramdeki veriler kaybolur.Her bilgisayarda RAM olmak zorundadır. Aksi taktirde bilgisayarınızdan görüntü alamazsınız.


Sabit Disk(HDD,SSD)RAM geçici olduğundan, bilgisayarınızın verileri kalıcı olarak saklayabileceği bir yere ihtiyacı vardır. Sabit sürücü burada devreye girer.Sabit disk veriyi güvelinir ve kalıcı bir şekilde depolamak için kullanılır.HDD ve SSD olmak üzere iki tür sabit disk vardır.HDD fiziksel mekanizmaya sahiptiriR,SSD ise dijital bir yapıya sahiptir.SSD'de veri depola ve okuma HDD göre çok hızlıdır.Bilgisayar alırken SSD içermesi dikkat etmenizi tavsiye ederim.Ekran kartı (Graphics Card)

Ekran kartı bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Bilgisayarda görüntünün monitöre yansıtılmasını yani görüntü vermesini sağlar. Monitörlerde görülen her türlü çıkışlar ekran kartından gelen bilgilerdir.Ekran kartlarının kendinde olan belleği sayesinde, bilgisayar görüntüleri depolamak zorunda kalmaz.Oyun tutukunu biriyseniz iyi bir ekran kartına sahip olmazın şart aksi takdirde oyundaki grafikleri oynatmada bilgisayarınız sorun yaşayacaktır.


DVD sürücü (DVD-ROM)

Eskiden olduğundan daha az yaygın olsa da, çoğu makinede CD ve DVD(lazer tabanlı okuma sistemi kullanılır) okumak için hala optik bir sürücü bulunur. Bunlar müzik dinlemek veya film izlemek, boş bir diske bilgi yerleştirmek veya diskten yazılım yüklemek için kullanılabilir.Günümüzde flash diskler DVD'nin ve CD'nin yerini almıştır.Bu nedenle çoğu yeni bilgisayarda DVD-ROM yoktur.


Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.