APANDİSİT NEDİR?APANDİSİTİN GÖREVLERİ NELERDİR?APANDİSİT PATLAMASI NASIL OLUR TEDAVİSİ NEDİR?

APANDİSİT NEDİR? Apandisit karın bölgesinin sağ alt kısmında bulunur. Kalın bağırsağa bağlıdır. Bir tarafı kalın bağırsağa açılırken diğer ucu kapalıdır. Kalın bağırsağın ucundan başlayan bölgeden çıkan bir bağırsak yapısı olarak da tanımlanabilir. Yaklaşık olarak 7 ile 10 cm uzunluğundadır. Nadir bir olay olarak bazı insanlarda solda da bulunabilir. Bunun sebebi ise organların ters yerleşmesidir. APANDİSİT NE İŞE YARAR? Görevi, hala tartışmaya açık bir konudur. İnsanın beslenme alışkanlığın sonucunda zamanla körelmiş bir organ olarak görülür. Daha önce pek bir işlevi olduğu söylenmezdi. Günümüzde bağışıklık sisteminin bir parçası olduğuna karar verilmiştir. Koalaları örnek olarak alalım. Zehirli okaliptus yaprağı ile beslenen koalalarda apandis oldukça uzun ve aktif olarak sindirimde görülen bir organdır.

APANDİSİT RAHATSIZLIKLARI NEDEN OLUR? Tıkanıklık, lenfoid hiperplazi, tramva(nadir), tümörler, emfeksiyonlar gibi nedenler apandisin büyümesinin nedenleri olabilir. Fakat bu olay şu hastalıklarla karıştırılabilir ; -Crohn hastalığı -Böbrek taşı düşürme -İdrar yolları iltihabı -Dış gebelik -Kadınlarda yumurtalık kistlerinin patlaması -Miyom -Karın veya kas içi abseler -Kas içi kanamalar - Lenf bezi iltihabı -Kolon kanseri -Apandanjit -Diverikülit -FMF (ailevi akdeniz ateşi) -Bağırsakları besleyen damarlarda tıkanıklık olmasıdır.

NASIL ANLAŞILIR? Kan tahlilleri, idrar tahlilleri, röntgen, ultrason, tomografi veya MR yolları ile anlaşılabilir. TEDAVİSİ: Genel olarak kişinin ameliyat olma durumuna geldiyse ameliyat edilir. Kapalı ameliyatlar daha çok tercih edilse de bazı durumlarda açık ameliyat yapmak gerekebilir. Fakat kapalı ameliyat olan kişinin iyileşme süresi gerçekten kısadır.


YAZAR:YUSUF CAN ŞEN

Puan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.