ÇİN SEDDİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?YAPILIŞ AMACI NEDİR?


Çin seddi Çin Halk Cumhuriyetinin kuzeybatısı boyunca uzanan 8851.8 kilometre uzunluğa sahip ejderha olarak da söylentilenen devasa bir yapıdır. Bugün ki ayakta kalan kısım 2.500 kilometrelik bir kısmıdır.

Asıl kalıntıları Po hay körfezinden başlayıp Gobi çölünün batıya yönelip devam etmektedir. Asıl inşaat yüzyıllar sürmüştür. MÖ 220'li yıllarda başlamış, MS 600'lü yıllarda inşaat bitmiştir. Asıl yapılış amacı kuzeyden gelecek olan Moğol ve Türk saldırılarından korunmak olan Çin seddinin temelleri 20'den fazla krallık tarafından atılmıştır. Çin'in ilk imparatoru bu temelleri boydan boya aşılmaz bir savunma duvarı yapmaya karar verdi. MÖ 221 yılında diğer krallıkların yaptırdığı duvarları birleştirerek uzattı ve MÖ 3yy. başlayan yapı resmi bitiş tarihi olarak Son Ming hükümdarının devraldığı 1640'lı tarihlere denk geldi.

Bu han tarafından savunma amaçlı da kullanıldığı için bu hanedan onarımında da rol almıştır. Seddin kalınlığı ve yüksekliği yerinden yerine göre değişmektedir. Bazı yerleri çok zayıf ,kuvvetsiz bazı yerleri de insan kemiğinden yapılmış gibi efsaneler de vardır. Tabi ki böyle bir yapının amacı düşmanı durdurmak değil sadece yavaşlatmaktır. Çünkü Seddin en geniş yeri 9.144 metre en yüksek yeri 3.7 metredir(Vikipedi'ye göre 4-6 metre arasında da olduğu söylenmektedir.). Duvarın en yüksek noktası gözetleme kulesinin tepesine kadar yaklaşık 8 metredir.Böyle bir yapı düşmanı durduramaz ama yavaşlatır.

200 metrede bir o zamanın kullanılış amacına göre gözetleme kulesi veya kale vardır.9 kilometrede bir de fener kulesi bulunmaktadır. Yer yer tapınaklarda bulunmaktadır. Avrupalıların Çin seddi ile tanışması da 1605 yılında kaşif Bento de Gois sayesinde olmuştur. Ay'dan görünebilen tek yapı olması ise efsane olan Çin seddi yapımı sırasında ilk defa el arabasının bulunduğu söylenmektedir. Yüzyıllarca üzerinden binlerce savaş olduğundan dünyanın en uzun mezarlığı olarak da bilinir. Yapımı sırasında binlerce işçinin bizzat duvar içine gömüldüğü söylenmektedir. Duvarın harcında kemik kullanma söylentisi bundan kaynaklanmaktadır belki de.1987 yılında Unesco tarafından dünya mirası listesine alınmış olup 2007 yılında ise de Dünyanın 7 harikasından biri olarak seçilmiştir. Üzerinde çeşitli spor müsabakalarının da yapıldığı Çin Seddi turistlerin popüler mekanlarından biridir. Çin yılda 10 milyonlarca ziyaretçi kabul etmektedir.


YAZAR:YUSUF CAYMAZPuan hesapla

İçeriklerimizi takip etmek için abonemiz olun

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

Tüm hakları www.bilenkalem.com sitesine aittir.